Home / Fuses / 0451.630MR
0451.630MR
detaildesc
0451.630MR
Littelfuse Inc.
Product No:
0451.630MR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
FUSE BRD MT 630MA 125VAC/VDC SMD
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Color -
Series NANO²® 451
Package Tape & Reel (TR)
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t 0.143
Mounting Type Surface Mount
Response Time Fast Blow
Package / Case 2-SMD, Square End Block
Product Status Obsolete
Approval Agency CSA, UL
Size / Dimension 0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance 0.305 Ohms
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 125 V
Current Rating (Amps) 630 mA
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A