0FLM.150T
detaildesc
0FLM.150T
Littelfuse Inc.
Product No:
0FLM.150T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CRTRDGE 150MA 250VAC/125VDC
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Class -
Series FLM
Package Bulk
Features -
Fuse Type Cartridge
Applications Motor Protection
Mounting Type Requires Holder
Response Time Slow Blow
Package / Case 5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Product Status Active
Approval Agency CSA, PSE, QPL, UL
Size / Dimension 0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
DC Cold Resistance 87 Ohms
Voltage Rating - AC 250 VAC
Voltage Rating - DC 125 VDC
Current Rating (Amps) 150mA