0JTD080.VXID
detaildesc
0JTD080.VXID
Littelfuse Inc.
Product No:
0JTD080.VXID
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CARTRIDGE 80A 600VAC/300VDC
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Class J
Series POWR-GARD®, POWR-PRO® JTD_ID
Package Bulk
Features Indicating
Fuse Type Cartridge
Applications Transformer Protection
Mounting Type Requires Holder
Response Time Slow Blow
Package / Case Cylindrical, Alarm Indicator, Blade Terminal
Product Status Active
Approval Agency CE, CSA, UL
Size / Dimension 1.126" Dia x 2.626" L (28.60mm x 66.70mm)
Voltage Rating - AC 600 VAC
Voltage Rating - DC 300 VDC
Current Rating (Amps) 80A