20KP44CA
detaildesc
20KP44CA
MDE Semiconductor Inc
Product No:
20KP44CA
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Package:
P600
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
TVS DIODE UP 44VRWM 72.7VC
User Guide
Mfr MDE Semiconductor Inc
Type Zener
Series 20KP
Package Bulk
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case P600, Axial
Product Status Active
Power - Peak Pulse 20000W (20kW)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package P600
Voltage - Breakdown (Min) 49.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 72.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 44V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 277.9A