35RAPC4BVN4
detaildesc
35RAPC4BVN4
Switchcraft Inc.
Product No:
35RAPC4BVN4
Manufacturer:
Switchcraft Inc.
Description:
CONN JACK STEREO 3.5MM R/A
User Guide
Mfr Switchcraft Inc.
Gender Female
Series 35
Package Bulk
Features -
Includes -
Shielding Unshielded
Body Color Silver, Black
Termination Solder
Thread Size -
Signal Lines Stereo (3 Conductor, TRS)
Body Material Brass
Cable Opening -
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Phone Jack
Product Status Active
Actual Diameter 0.142" (3.60mm)
Panel Hole Size -
Voltage - Rated -
Contact Material Copper Alloy
Housing Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Insulation Color -
Internal Switch(s) Two Switches
Base Product Number 35RAPC
Mating Length/Depth -
Operating Temperature -
Contact Material - Plating Silver
Number of Positions/Contacts 3 Conductors, 5 Contacts
Industry Recognized Mating Diameter 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone