78SR50KLF
detaildesc
78SR50KLF
TT Electronics/BI
Product No:
78SR50KLF
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Package:
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
TRIMMER 50KOHM 1W SLDR HOOK SIDE
User Guide
Mfr TT Electronics/BI
Series 78
Package Bulk
Tolerance ±10%
Resistance 50 kOhms
Mounting Type Panel Mount
Power (Watts) 1W
Product Status Active
Adjustment Type Side Adjustment
Number of Turns 22
Size / Dimension -
Termination Style Solder Hook
Resistive Material Cermet
Base Product Number 78SR
Temperature Coefficient ±100ppm/°C