CLM2C04240
detaildesc
CLM2C04240
Siemens
Product No:
CLM2C04240
Manufacturer:
Siemens
Description:
CONTACTOR LTG M-HELD,30A,4NO,240
User Guide
Mfr Siemens
Series -
Package Box
Features Auxiliary Contacts
Coil Power 410VA
Coil Voltage 240VAC
Contact Form 4PST-NO (4 Form A)
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Coil Resistance -
Contact Material -
Switching Voltage 600VAC - Max
Termination Style Screw Terminal
Must Operate Voltage 204 VAC
Must Release Voltage -
Operating Temperature -
Contact Rating (Current) 30 A