D16EES22
detaildesc
D16EES22
E-Switch
Product No:
D16EES22
Manufacturer:
E-Switch
Package:
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
SWITCH PB DPDT 8A 125V
User Guide
Mfr E-Switch
Type Standard
Series D16
Circuit DPDT
Package Bulk
Features -
Actuator Type Square, Button (Not Included)
Mounting Type Panel Mount, Front
Product Status Active
Electrical Life 50,000 Cycles
Mechanical Life 100,000 Cycles
Switch Function On-On
Termination Style Solder Lug
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 24 V
Color - Actuator/Cap -
Current Rating (Amps) 8A (AC), 6A (DC)
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia