DC100D80C
detaildesc
DC100D80C
Sensata-Crydom
Product No:
DC100D80C
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Package:
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 80A 1-72V
User Guide
Mfr Sensata-Crydom
Series PowerPlus DC
Circuit SPST-NO (1 Form A)
Package Bulk
Output Type DC
Load Current 80 A
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Hockey Puck
Product Status Active
Voltage - Load 1 V ~ 72 V
Voltage - Input 4 ~ 32VDC
Termination Style Screw Terminal
Base Product Number DC100D
Supplier Device Package -
On-State Resistance (Max) 5 mOhms