DS1E-ML2-DC24V
detaildesc
DS1E-ML2-DC24V
Panasonic Electric Works
Product No:
DS1E-ML2-DC24V
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 24VDC
User Guide
Mfr Panasonic Electric Works
Series DS
Package Tube
Features -
Coil Type Latching, Dual Coil
Relay Type General Purpose
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Current 15 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Operate Time 10 ms
Release Time 5 ms
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Coil Insulation -
Coil Resistance 1.6 kOhms
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max
Termination Style PC Pin
Base Product Number DS1E
Must Operate Voltage 16.8 VDC
Must Release Voltage -
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current) 2 A