ECL055-100E
detaildesc
ECL055-100E
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
ECL055-100E
Package:
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 100A 5.5KVAC CYL
User Guide
Mfr Eaton - Bussmann Electrical Division
Class E
Series -
Package Bulk
Features Indicating
Fuse Type Cartridge
Applications Transformer Protection
Mounting Type Bolt Mount
Response Time -
Package / Case Cylindrical, Blade Terminals
Product Status Active
Approval Agency -
Size / Dimension 0.645" L x 0.118" W (16.38mm x 3.00mm)
Voltage Rating - AC 5.5 kVAC
Current Rating (Amps) 100A