EML15US15-E
detaildesc
EML15US15-E
XP Power
Product No:
EML15US15-E
Manufacturer:
XP Power
Package:
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 15W
User Guide
Mfr XP Power
Type Enclosed
Series EML15 (15W)
Weight 0.2 lb (90.72 g)
Package Box
Features Universal Input
Efficiency 80%
Applications Medical
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 15 W
Package / Case 4-DIP Module
Product Status Active
Approval Agency CE, cULus, TUV
Line Regulation ±0.5%
Load Regulation ±1%
Standard Number 60601-1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Size / Dimension 2.56" L x 1.31" W x 0.96" H (65.0mm x 33.3mm x 24.4mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number EML15US15
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Current - Output (Max) 1A