FOD3150T
detaildesc
FOD3150T
onsemi
Product No:
FOD3150T
Manufacturer:
onsemi
Package:
8-MDIP
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
OPTOISO 5KV 1CH GATE DRIVER 8DIP
User Guide
Mfr onsemi
Series -
Package Tube
Technology Optical Coupling
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.400", 10.16mm)
Product Status Obsolete
Approval Agency UL
Number of Channels 1
Base Product Number FOD315
Voltage - Isolation 5000Vrms
Current - Peak Output 1.5A
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Rise / Fall Time (Typ) 60ns, 60ns
Supplier Device Package 8-MDIP
Voltage - Output Supply 15V ~ 30V
Current - Output High, Low 1A, 1A
Pulse Width Distortion (Max) 300ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.5V
Current - DC Forward (If) (Max) 25 mA
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) 500ns, 500ns
Common Mode Transient Immunity (Min) 20kV/µs