FP16-3000
detaildesc
FP16-3000
Triad Magnetics
Product No:
FP16-3000
Manufacturer:
Triad Magnetics
Package:
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 48VA TH
User Guide
Mfr Triad Magnetics
Type Laminated Core
Series Flat Pack™
Weight 1.4 lbs (635 g)
Package Box
Center Tap No
Power - Max 48VA
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Size / Dimension 79.25mm L x 63.50mm W
Termination Style PC Pin
Voltage - Primary 115V, 230V
Primary Winding(s) Dual
Voltage - Isolation 2000Vrms
Secondary Winding(s) Dual
Height - Seated (Max) 34.93mm
Current - Output (Max) Parallel 6A, Series 3A
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 8V, Series 16V