HC3-HTM-DC24V
detaildesc
HC3-HTM-DC24V
Panasonic Electric Works
Product No:
HC3-HTM-DC24V
Package:
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 24V
User Guide
Mfr Panasonic Electric Works
Series HC
Package Bulk
Features -
Coil Type Non Latching
Relay Type General Purpose
Seal Rating -
Coil Current 37 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form 3PDT (3 Form C)
Operate Time 10 ms
Release Time 5 ms
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Coil Insulation -
Coil Resistance 650 Ohms
Contact Material Silver Alloy
Switching Voltage 250VAC - Max
Termination Style Plug In
Base Product Number HC3-HTM-DC
Must Operate Voltage 19.2 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operating Temperature -50°C ~ 70°C
Contact Rating (Current) 7 A