IRKT136/16
detaildesc
IRKT136/16
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
IRKT136/16
Package:
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
SCR DBL HISCR 1600V 135A INTAPAK
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series -
Package Bulk
Structure Series Connection - SCR/Diode
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case INT-A-PAK (3 + 4)
Product Status Obsolete
Base Product Number IRKT136
Voltage - Off State 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) 135 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.5 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 300 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 3200A, 3360A