LD200W-47
detaildesc
LD200W-47
EPtronics, Inc.
Product No:
LD200W-47
Manufacturer:
EPtronics, Inc.
Package:
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
LED DRIVER AC/DC CV 47V 4.2A
User Guide
Mfr EPtronics, Inc.
Type Constant Voltage
Series LD200W
Dimming Analog, PWM
Package Bulk
Ratings IP66
Features OCP, OVP, SCP
Topology AC DC Converter
Efficiency 89%
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 200 W
Product Status Active
Approval Agency CE, cUL, cURus, FCC
Size / Dimension 8.92" L x 2.33" W x 1.47" H (226.6mm x 59.2mm x 37.3mm)
Voltage - Output 47V
Number of Outputs 1
Termination Style Wire Leads
Base Product Number LD200W
Voltage - Isolation 3.75 kV
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -30°C ~ 60°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Voltage - Input (Min) 90VAC
Current - Output (Max) 4.2A