LEDB4C003208B
detaildesc
LEDB4C003208B
Siemens
Product No:
LEDB4C003208B
Manufacturer:
Siemens
Description:
CONTACTOR,LTG,EH,N4X,30A,3NO,208
User Guide
Mfr Siemens
Series Class LE
Package Bulk
Features Auxiliary Contacts
Coil Power 87VA
Coil Voltage 208VAC
Contact Form 3PST-NO (3 Form A)
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Coil Resistance -
Contact Material -
Switching Voltage 600VAC - Max
Termination Style Screw Terminal
Must Operate Voltage 176.8 VAC
Must Release Voltage -
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Contact Rating (Current) 30 A