LEN01C009208B
detaildesc
LEN01C009208B
Siemens
Product No:
LEN01C009208B
Manufacturer:
Siemens
Package:
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
CONTACTOR,LTG,EH,N1,30A,9NO,208V
User Guide
Mfr Siemens
Series -
Package Box
Features Auxiliary Contacts
Coil Power 261VA
Coil Voltage 208VAC
Contact Form 9PST-NO (9 Form A)
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Coil Resistance -
Contact Material -
Switching Voltage 600VAC - Max
Termination Style Screw Terminal
Must Operate Voltage 176.8 VAC
Must Release Voltage -
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Contact Rating (Current) 30 A