MAL211837101E3
detaildesc
MAL211837101E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL211837101E3
Package:
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 40V AXIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series 118 AHT
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 1.3 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications Automotive
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 40 V
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.315" Dia x 0.709" L (8.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ High Frequency 191.1 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.75Ohm