Home / TVS Diodes / MASMLJ28CAE3
MASMLJ28CAE3
detaildesc
MASMLJ28CAE3
Microchip Technology
Product No:
MASMLJ28CAE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
DO-214AB
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AB
User Guide
Mfr Microchip Technology
Type Zener
Series Military, MIL-PRF-19500
Package Bulk
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AB, SMC
Product Status Active
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Base Product Number SMLJ28
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-214AB
Voltage - Breakdown (Min) 31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 66A