MAX6512UT055
detaildesc
MAX6512UT055
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX6512UT055
Package:
SOT-23-6
Batch:
Datasheet:
Description:
REMOTE TEMPERATURE SWITCH
User Guide
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Output Active High
Series -
Package Bulk
Accuracy ±5°C
Features Selectable Hysteresis
Output Type Open Drain
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6
Product Status Active
Output Function /OverTemp
Current - Supply 400µA
Voltage - Supply 3 V ~ 5.5 V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Selectable Hysteresis Yes
Switching Temperature 55°C
Current - Output (Max) 50mA