MPC860DEVR80D4
detaildesc
MPC860DEVR80D4
Freescale Semiconductor
Product No:
MPC860DEVR80D4
Package:
357-PBGA (25x25)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA
User Guide
Mfr Freescale Semiconductor
USB -
SATA -
Speed 80MHz
Series MPC8xx
Package Bulk
Ethernet 10Mbps (2)
Mounting Type Surface Mount
Voltage - I/O 3.3V
Core Processor MPC8xx
Package / Case 357-BBGA
Product Status Active
RAM Controllers DRAM
Co-Processors/DSP Communications; CPM
Security Features -
Base Product Number MPC86
Additional Interfaces I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Graphics Acceleration No
Operating Temperature 0°C ~ 95°C (TA)