Home / TVS Diodes / MXSMCJLCE43A
MXSMCJLCE43A
detaildesc
MXSMCJLCE43A
Microchip Technology
Product No:
MXSMCJLCE43A
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
DO-214AB (SMCJ)
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB
User Guide
Mfr Microchip Technology
Type Zener
Series Military, MIL-PRF-19500
Package Bulk
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AB, SMC
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number SMCJLCE43
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz
Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 69.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 21.6A