OSTEM18A152
detaildesc
OSTEM18A152
On Shore Technology Inc.
Product No:
OSTEM18A152
Package:
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 18POS 7.5MM
User Guide
Mfr On Shore Technology Inc.
Type Plug, Female Sockets
Color -
Pitch 0.295" (7.50mm)
Series OSTEM
Package Bulk
Features -
Screw Size -
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Torque - Screw 0.45 Nm (4.0 Lb-In)
Plug Wire Entry -
Contact Material Brass
Housing Material Brass
Number of Levels 1
Insulation Height -
Termination Style Screw
Wire Strip Length 7-8mm
Header Orientation -
Ingress Protection -
Base Product Number OSTEM18
Contact Tail Length -
Number of Positions 18
Positions Per Level 18
Contact Mating Finish -
Operating Temperature -30°C ~ 105°C