Home / LED Drivers / PDA040B-1A4B
PDA040B-1A4B
detaildesc
PDA040B-1A4B
Phihong USA
Product No:
PDA040B-1A4B
Manufacturer:
Phihong USA
Package:
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
LED DVR CC AC/DC 18.2-26V 1.4A
User Guide
Mfr Phihong USA
Type Constant Current
Series PDA (40W)
Weight 0.76 lb (344.73 g)
Dimming -
Package Bulk
Ratings IP67
Features OCP, OVP, SCP
Topology AC DC Converter
Efficiency 88%
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 40 W
Product Status Obsolete
Approval Agency CE, cURus
Size / Dimension 6.48" L x 1.69" W x 1.26" H (164.5mm x 43.0mm x 32.0mm)
Voltage - Output 18.2 ~ 26V
Number of Outputs 1
Termination Style Wire Leads
Base Product Number PDA040B
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -
Voltage - Input (Max) 277VAC
Voltage - Input (Min) 100VAC
Current - Output (Max) 1.4A