PDB181-E418F-105B
detaildesc
PDB181-E418F-105B
Bourns Inc.
Product No:
PDB181-E418F-105B
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
POT 1M OHM 1/5W CARBON LINEAR
User Guide
Mfr Bourns Inc.
Taper Linear
Series Pro Audio PDB18
Package Tray
Features -
Rotation 300°
Tolerance ±20%
Size - Body Round - 0.669" Dia (17.00mm)
Actuator Type Flatted
Mounting Type Panel Mount
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Bushing Thread M7 x 0.75
Product Status Active
Actuator Length 0.709" (18.00mm)
Adjustment Type User Defined
Built in Switch None
Number of Gangs 1
Number of Turns 1
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)