PDB181-E420K-103A2
detaildesc
PDB181-E420K-103A2
Bourns Inc.
Product No:
PDB181-E420K-103A2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
POT 10K OHM 1/10W CARBON LOG
User Guide
Mfr Bourns Inc.
Taper Logarithmic
Series Pro Audio PDB18
Package Tray
Features -
Rotation 300°
Tolerance ±20%
Size - Body Round - 0.669" Dia (17.00mm)
Actuator Type Knurled and Slotted
Mounting Type Panel Mount
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Bushing Thread M7 x 0.75
Product Status Active
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Adjustment Type User Defined
Built in Switch None
Number of Gangs 1
Number of Turns 1
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)