RER55F23R7RC02
detaildesc
RER55F23R7RC02
Vishay Dale
Product No:
RER55F23R7RC02
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
RES CHAS MNT 23.7 OHM 1% 30W
User Guide
Mfr Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39009, RER55
Package Bulk
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Tolerance ±1%
Lead Style Solder Lugs
Resistance 23.7 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate R (0.01%)
Power (Watts) 30W
Package / Case Axial, Box
Product Status Active
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Coating, Housing Type Aluminum
Height - Seated (Max) 0.625" (15.87mm)
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Temperature Coefficient ±20ppm/°C