RER60F60R4RC02
detaildesc
RER60F60R4RC02
Vishay Dale
Product No:
RER60F60R4RC02
Description:
RES CHAS MNT 60.4 OHM 1% 5W
User Guide
Mfr Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39009, RER60
Package Bulk
Features Military, Moisture Resistant
Tolerance ±1%
Lead Style Solder Lugs
Resistance 60.4 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate R (0.01%)
Power (Watts) 5W
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Coating, Housing Type Aluminum
Height - Seated (Max) 0.335" (8.51mm)
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Temperature Coefficient ±20ppm/°C