RER60FR348MCSL
detaildesc
RER60FR348MCSL
Vishay Dale
Product No:
RER60FR348MCSL
Description:
RES CHAS MNT 0.348 OHM 1% 5W
User Guide
Mfr Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39009, RER60
Package Bulk
Features Military, Moisture Resistant
Tolerance ±1%
Lead Style Solder Lugs
Resistance 348 mOhms
Composition Wirewound
Failure Rate M (1%)
Power (Watts) 5W
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Coating, Housing Type Aluminum
Height - Seated (Max) 0.335" (8.51mm)
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Temperature Coefficient ±100ppm/°C