RER65FR196MCSL
detaildesc
RER65FR196MCSL
Vishay Dale
Product No:
RER65FR196MCSL
Description:
RES CHAS MNT 0.196 OHM 1% 10W
User Guide
Mfr Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39009, RER65
Package Bulk
Features Military, Moisture Resistant
Tolerance ±1%
Lead Style Solder Lugs
Resistance 196 mOhms
Composition Wirewound
Failure Rate M (1%)
Power (Watts) 10W
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Coating, Housing Type Aluminum
Height - Seated (Max) 0.405" (10.29mm)
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Temperature Coefficient ±100ppm/°C