RH4B-ULCDC24V
detaildesc
RH4B-ULCDC24V
IDEC
Product No:
RH4B-ULCDC24V
Manufacturer:
IDEC
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V
User Guide
Mfr IDEC
Series RH
Package Bulk
Features Lighted Indicator, Test Button
Coil Type Non Latching
Relay Type General Purpose
Seal Rating -
Coil Current 62 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Operate Time 25 ms
Release Time 25 ms
Mounting Type Socketable
Product Status Active
Coil Insulation -
Coil Resistance 388 Ohms
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage 120VAC, 28VDC - Max
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Base Product Number RH4B-U
Must Operate Voltage 19.2 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Contact Rating (Current) 10 A