SBS12M1PC
detaildesc
SBS12M1PC
Mallory Sonalert Products Inc.
Product No:
SBS12M1PC
Package:
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
BUZZER MAGNETIC 44.45MM TH
User Guide
Mfr Mallory Sonalert Products Inc.
Series -
Package Bulk
Ratings Medical
Duration Variable
Frequency 2.075kHz
Input Type DC
Technology Magnetic
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Port Location Top
Voltage Range 9 ~ 12V
Operating Mode Pin Selectable
Product Status Active
Approval Agency cUL, UL
Current - Supply 40 ~ 200mA
Driver Circuitry Indicator, Internally Driven
Size / Dimension 1.750" Dia (44.45mm)
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Operating Temperature -30°C ~ 65°C
Sound Pressure Level (SPL) 95dB @ 9V, 10cm