SDSC40Y2W
detaildesc
SDSC40Y2W
ChromeLED
Product No:
SDSC40Y2W
Manufacturer:
ChromeLED
Package:
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.40" SGL YLW 10SMD
User Guide
Mfr ChromeLED
Color Yellow
Series -
Package Bulk
Common Pin Common Cathode
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Package / Case 10-SMD, No Lead
Product Status Active
Digit/Alpha Size 0.40" (10.16mm)
Size / Dimension 0.512" H x 0.364" W x 0.148" D (13.00mm x 9.25mm x 3.75mm)
Wavelength - Peak 590nm
Base Product Number SDSC40
Millicandela Rating 35mcd
Number of Characters 1
Power Dissipation (Max) 70mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V