SMA6F24A
detaildesc
SMA6F24A
STMicroelectronics
Product No:
SMA6F24A
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
SMAflat
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMAFLAT
User Guide
Mfr STMicroelectronics
Type Zener
Series SMA6F, TRANSIL™
Package Tape & Reel (TR)
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-221AC, SMA Flat Leads
Product Status Active
Power - Peak Pulse 600W
Base Product Number SMA6F24
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package SMAflat
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 16A