STD78N75F4
detaildesc
STD78N75F4
STMicroelectronics
Product No:
STD78N75F4
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
DPAK
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
MOSFET N-CH 75V 78A DPAK
User Guide
Mfr STMicroelectronics
Series DeepGATE™, STripFET™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number STD78N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11mOhm @ 35A, 10V
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
Supplier Device Package DPAK
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 76 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 75 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5015 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 78A (Tc)