STGF10M65DF2
detaildesc
STGF10M65DF2
STMicroelectronics
Product No:
STGF10M65DF2
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
TO-220FP
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
IGBT TRENCH 650V 20A TO220FP
User Guide
Mfr STMicroelectronics
Series M
Package Tube
IGBT Type Trench Field Stop
Input Type Standard
Gate Charge 28 nC
Power - Max 30 W
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Active
Test Condition 400V, 10A, 22Ohm, 15V
Switching Energy 120µJ (on), 270µJ (off)
Base Product Number STGF10
Td (on/off) @ 25°C 19ns/91ns
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package TO-220FP
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 10A
Reverse Recovery Time (trr) 96 ns
Current - Collector (Ic) (Max) 20 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 40 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V