TE80BR10J
detaildesc
TE80BR10J
TE Connectivity Passive Product
Product No:
TE80BR10J
Package:
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
TE 80W R10 5% BRACKET
User Guide
Mfr TE Connectivity Passive Product
Series TE
Package Box
Features Flame Proof, Safety
Tolerance ±5%
Lead Style Solder Lugs
Resistance 100 mOhms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 80W
Package / Case Radial, Tubular
Product Status Active
Mounting Feature Brackets
Size / Dimension 1.102" Dia x 5.984" L (28.00mm x 152.00mm)
Coating, Housing Type -
Height - Seated (Max) 2.520" (64.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient ±400ppm/°C