VND5T016ASPTR-E
detaildesc
VND5T016ASPTR-E
STMicroelectronics
Product No:
VND5T016ASPTR-E
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
PowerSO-16™
Batch:
Datasheet:
pdf
Description:
IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 PWRSO16
In Stock : 495
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr STMicroelectronics
Series VIPower™
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Interface On/Off
Input Type Non-Inverting
Output Type N-Channel
Switch Type General Purpose
Rds On (Typ) 16mOhm
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-PowerBSOP (0.370", 9.40mm Width)
Product Status Active
Voltage - Load 8V ~ 36V
Fault Protection Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Number of Outputs 2
Base Product Number VND5T016
Output Configuration High Side
Ratio - Input:Output 1:1
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Output (Max) 45A